Skip to content

12 Carlton Ave

Washington, NJ 07882

Built 1900

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jul 29, 2022

Property Information

Block18
Lot11
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class43
Description2S-F-X-3UG
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage2,038
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,000
38%
Improvement Value:$80,200
62%
Total Assessment$129,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,216+8.1%
2024$6,676+2.5%
2023$6,512-2.3%
2022$6,668+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft2,038DeedBook 3284, Page 265Recorded8/4/2022

Property Sale

Sale
$125,000
Sq Ft2,038DeedBook 2989, Page 312Recorded8/26/2019

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 2036, Page 343

Property Built

Built

Year Built: 1900