Skip to content

96 N Lincoln Ave

Washington, NJ 07882

Built 1901

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
May 30, 2014

Property Information

Block19.01
Lot1
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class15
Description2S-AL-L-2UG
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage1,174
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,400
33%
Improvement Value:$95,100
67%
Total Assessment$142,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,959+8.1%
2024$7,363+2.5%
2023$7,182-2.3%
2022$7,354+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,174DeedBook 2553, Page 341Recorded6/10/2014

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 1810, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1901