Skip to content

84 W Johnston St

Washington, NJ 07882

Built 1901

Last Sale Price
$147,000
Last Sale Date
Feb 9, 2019

Property Information

Block15
Lot26
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2S-F-L-1UG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,138
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,400
38%
Improvement Value:$76,300
62%
Total Assessment$123,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,909+8.1%
2024$6,392+2.5%
2023$6,234-2.3%
2022$6,384+0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$147,000

From:

To:

Sq Ft1,138DeedBook 2936, Page 220Recorded2/15/2019

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft1,138DeedBook 2609, Page 175Recorded5/4/2015

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 1133, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1901