Skip to content

17 Carlton Ave

Washington, NJ 07882

Built 1901

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jan 18, 2024

Property Information

Block19
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-3UG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,648
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
29%
Improvement Value:$120,200
71%
Total Assessment$168,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,394+8.1%
2024$8,691+2.5%
2023$8,477-2.3%
2022$8,681+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft1,648DeedBook 3403, Page 203Recorded1/29/2024

Property Sale

Sale
$248,500
DeedBook 1999, Page 260

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 1932, Page 273

Property Sale

Sale
$99,000
DeedBook 1555, Page 78

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 828, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1901