Skip to content

182 Broad St

Washington, NJ 07882

Built 1901

Owner
---
Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Dec 24, 2024

Property Information

Block88
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description2S-F-L-1UG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,700
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,500
25%
Improvement Value:$115,200
75%
Total Assessment$153,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,584+8.1%
2024$7,942+2.5%
2023$7,746-2.3%
2022$7,932+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft1,700DeedBook 3475, Page 215Recorded1/9/2025

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 2120, Page 200

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 1815, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 1901