Skip to content

91 Mcdonald St

Washington, NJ 07882

Built 1970

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Apr 26, 2006

Property Information

Block2.03
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-1AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,898
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,400
26%
Improvement Value:$152,200
74%
Total Assessment$204,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,427+8.1%
2024$10,572+2.5%
2023$10,312-2.3%
2022$10,559+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 2077, Page 195

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 2007, Page 191

Property Sale

Sale
$184,000
DeedBook 1283, Page 345

Property Built

Built

Year Built: 1970