Skip to content

98 Flower Ave

Washington, NJ 07882

Built 1971

Last Sale Price
$314,900
Last Sale Date
Mar 2, 2021

Property Information

Block44
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-1AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,882
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,600
30%
Improvement Value:$124,700
70%
Total Assessment$178,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,958+8.1%
2024$9,213+2.5%
2023$8,986-2.3%
2022$9,202+0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$314,900
Sq Ft1,882DeedBook 3151, Page 216Recorded4/14/2021

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 2241, Page 69

Property Sale

Sale
$152,250
DeedBook 1467, Page 329

Property Built

Built

Year Built: 1971