Skip to content

86 Flower Ave

Washington, NJ 07882

Built 1971

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Feb 24, 2007

Property Information

Block44
Lot10
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-1AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,882
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,000
30%
Improvement Value:$121,100
70%
Total Assessment$174,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,723+8.1%
2024$8,996+2.5%
2023$8,775-2.3%
2022$8,985+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 2139, Page 100

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 1514, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1971