Skip to content

304 W Washington Ave

Washington, NJ 07882

Built 1952

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 10, 2020

Property Information

Block2.04
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-F-2UG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,224
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,100
27%
Improvement Value:$79,000
73%
Total Assessment$108,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,037+8.1%
2024$5,586+2.5%
2023$5,448-2.3%
2022$5,579+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$168,900

From:

To:

Sq Ft1,224DeedBook 2540, Page 256Recorded3/14/2014

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 2421, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1952