Skip to content

255 Carlton Ave

Washington, NJ 07882

Built 1957

Last Sale Date
Jun 20, 1991

Property Information

Block4
Lot6
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,300
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,200
34%
Improvement Value:$96,300
66%
Total Assessment$145,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,126+8.1%
2024$7,518+2.5%
2023$7,333-2.3%
2022$7,509+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 1232, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1957