Skip to content

305-307 N Prospect St

Washington, NJ 07882

Built 1966

Last Sale Price
$112,000
Last Sale Date
Mar 14, 1986

Property Information

Block2.06
Lot19
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,294
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,800
35%
Improvement Value:$94,600
65%
Total Assessment$145,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,121+8.1%
2024$7,513+2.5%
2023$7,328-2.3%
2022$7,504+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 953, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1966