Skip to content

108 N Prospect St

Washington, NJ 07882

Built 1937

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Oct 1, 1986

Property Information

Block8
Lot7
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1S-S-F-1UG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,344
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,600
36%
Improvement Value:$86,500
64%
Total Assessment$136,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,601+8.1%
2024$7,032+2.5%
2023$6,859-2.3%
2022$7,024+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 991, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 1937