Skip to content

32 Alvin Sloan Ave

Washington, NJ 07882

Built 2003

Last Sale Price
$351,475
Last Sale Date
Dec 29, 2003

Property Information

Block2.07
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,883
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,400
28%
Improvement Value:$144,900
72%
Total Assessment$202,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,298+8.1%
2024$10,453+2.5%
2023$10,196-2.3%
2022$10,441+0.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$351,475
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 2003