Skip to content

54 Alvin Sloan Ave

Washington, NJ 07882

Built 2003

Last Sale Price
$349,270
Last Sale Date
Dec 17, 2003

Property Information

Block2.12
Lot24
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,883
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,800
22%
Improvement Value:$191,900
78%
Total Assessment$246,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,778+8.1%
2024$12,747+2.5%
2023$12,434-2.3%
2022$12,732+0.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$349,270
DeedBook 1902, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 2003