Skip to content

38 Lambert Street

Washington, NJ 07882

Built 2003

Last Sale Price
$328,000
Last Sale Date
Jun 24, 2009

Property Information

Block2.09
Lot7
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,883
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,600
28%
Improvement Value:$144,800
72%
Total Assessment$200,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,192+8.1%
2024$10,355+2.5%
2023$10,100-2.3%
2022$10,343+0.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$328,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Sale

SaleMulti
$319,185
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook Login required, Page Login required