Skip to content

46 Alvin Sloan Ave

Washington, NJ 07882

Built 2002

Last Sale Price
$337,000
Last Sale Date
Dec 15, 2020

Property Information

Block2.08
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,262
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,100
28%
Improvement Value:$140,200
72%
Total Assessment$194,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,852+8.1%
2024$10,039+2.5%
2023$9,793-2.3%
2022$10,028+0.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$337,000
Sq Ft2,262DeedBook Login required, Page Login requiredRecorded12/22/2020

Property Sale

SaleMulti
$307,500
DeedBook Login required, Page Login required

Property Sale

SaleMulti
$248,260
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 2002