Skip to content

56 Alvin Sloan Ave

Washington, NJ 07882

Built 2002

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Nov 23, 2020

Property Information

Block2.12
Lot23
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,285
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,800
24%
Improvement Value:$168,500
76%
Total Assessment$222,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,415+8.1%
2024$11,486+2.5%
2023$11,204-2.3%
2022$11,473+0.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$340,000
Sq Ft2,285DeedBook 3133, Page 150Recorded2/10/2021

Property Sale

SaleMulti
$287,000

From: DALAMARAS, ANDREAS & FOTINI

To: BATISTA, LUIS & ALEXANDRIA

Sq Ft2,285DeedBook 2728, Page 201Recorded12/9/2016

Property Sale

SaleMulti
$268,025
DeedBook 1790, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 2002