Skip to content

24 Alvin Sloan Ave

Washington, NJ 07882

Built 2002

Last Sale Price
$313,365
Last Sale Date
Jan 30, 2004

Property Information

Block2.07
Lot7
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,262
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,600
25%
Improvement Value:$161,000
75%
Total Assessment$214,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,985+8.1%
2024$11,088+2.5%
2023$10,816-2.3%
2022$11,076+0.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$313,365
DeedBook 1909, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 2002