Skip to content

28 Lambert Street

Washington, NJ 07882

Built 2002

Last Sale Price
$363,000
Last Sale Date
Dec 22, 2005

Property Information

Block2.09
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,285
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,700
25%
Improvement Value:$166,700
75%
Total Assessment$222,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,421+8.1%
2024$11,491+2.5%
2023$11,209-2.3%
2022$11,478+0.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$363,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Sale

SaleMulti
$249,365
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 2002