Skip to content

94 Alvin Sloan Ave

Washington, NJ 07882

Built 2002

Last Sale Price
$313,400
Last Sale Date
Jul 29, 2002

Property Information

Block2.12
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,883
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,600
26%
Improvement Value:$154,600
74%
Total Assessment$208,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,628+8.1%
2024$10,758+2.5%
2023$10,493-2.3%
2022$10,745+0.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$313,400
DeedBook 1821, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 2002