Skip to content

82 Alvin Sloan Ave

Washington, NJ 07882

Built 2002

Last Sale Price
$287,500
Last Sale Date
Oct 21, 2019

Property Information

Block2.12
Lot10
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,744
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,100
25%
Improvement Value:$161,700
75%
Total Assessment$215,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,052+8.1%
2024$11,150+2.5%
2023$10,876-2.3%
2022$11,137+0.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$287,500
Sq Ft2,744DeedBook 3007, Page 142Recorded10/24/2019

Property Sale

SaleMulti
$252,500
DeedBook 2401, Page 331

Property Sale

SaleMulti
$283,625
DeedBook 1814, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 2002