Skip to content

76 Alvin Sloan Ave

Washington, NJ 07882

Built 2002

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Dec 23, 2019

Property Information

Block2.12
Lot13
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,744
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,100
22%
Improvement Value:$196,600
78%
Total Assessment$250,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,002+8.1%
2024$12,954+2.5%
2023$12,635-2.3%
2022$12,939+0.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$285,000
Sq Ft2,744DeedBook 3030, Page 11Recorded1/13/2020

Property Sale

SaleMulti
$330,000
DeedBook 1869, Page 143

Property Sale

SaleMulti
$295,445
DeedBook 1830, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 2002