Skip to content

74 Alvin Sloan Ave

Washington, NJ 07882

Built 2002

Last Sale Price
$283,700
Last Sale Date
Mar 5, 2002

Property Information

Block2.12
Lot14
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,860
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,100
21%
Improvement Value:$203,700
79%
Total Assessment$257,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,398+8.1%
2024$13,321+7.4%
2023$12,398-2.3%
2022$12,696+0.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$283,700
DeedBook 1796, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 2002