Skip to content

80 Alvin Sloan Ave

Washington, NJ 07882

Built 2002

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Aug 30, 2017

Property Information

Block2.12
Lot11
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,860
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,100
24%
Improvement Value:$167,100
76%
Total Assessment$221,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,354+8.1%
2024$11,429+2.5%
2023$11,148-2.3%
2022$11,416+0.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$285,000

From: KUMAR, KISHOR & WATI, CHANDER

To: PILLA, VENKATA SASI KIRAN

Sq Ft2,860DeedBook 2826, Page 104Recorded1/22/2018

Property Sale

SaleMulti
$304,110
DeedBook 1823, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 2002