Skip to content

44 W Church St

Washington, NJ 07882

Built 1910

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jul 2, 2002

Property Information

Block22.01
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-1UG
Dwellings1
ZoningOB
Sq Footage2,435
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,500
18%
Improvement Value:$142,300
82%
Total Assessment$173,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,707+8.1%
2024$8,980+2.5%
2023$8,760-2.3%
2022$8,970+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 1817, Page 29

Property Sale

Sale
$122,500
DeedBook 1102, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1910