Skip to content

34 W Washington Ave

Washington, NJ 07882

Built 1920

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
May 9, 2023

Property Information

Block23
Lot21
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class43
Description2S-AL-X
Dwellings4
ZoningB2
Sq Footage3,278
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,500
17%
Improvement Value:$121,500
83%
Total Assessment$147,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,210+8.1%
2024$7,595+2.5%
2023$7,409-2.3%
2022$7,587+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft3,278DeedBook 3352, Page 192Recorded6/2/2023

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook 1812, Page 177

Property Sale

Sale
$127,700
DeedBook 1591, Page 101

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 994, Page 331

Property Built

Built

Year Built: 1920