Skip to content

38-42 N Jackson Ave

Washington, NJ 07882

Built 1920

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jan 16, 2009

Property Information

Block26
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-W
Dwellings3
ZoningR3
Sq Footage3,180
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,500
18%
Improvement Value:$153,900
82%
Total Assessment$187,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,466+8.1%
2024$9,683+2.5%
2023$9,445-2.3%
2022$9,672+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 2235, Page 321

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 1865, Page 119

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 1813, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 1920