Skip to content

10 Willow St

Washington, NJ 07882

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 20, 2012

Property Information

Block98
Lot30
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,616
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,100
25%
Improvement Value:$99,700
75%
Total Assessment$132,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,417+8.1%
2024$6,862+2.5%
2023$6,693-2.3%
2022$6,854+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 1885, Page 275

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 1038, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1920