Skip to content

96 Taylor St

Washington, NJ 07882

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 8, 2015

Property Information

Block35
Lot21
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,724
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,300
24%
Improvement Value:$100,000
76%
Total Assessment$132,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,389+8.1%
2024$6,836+2.5%
2023$6,668-2.3%
2022$6,828+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 2462, Page 48

Property Sale

Sale
$229,000
DeedBook 2007, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1930