Skip to content

200-202 Belvidere Ave

Washington, NJ 07882

Built 1901

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Apr 27, 2022

Property Information

Block35
Lot35
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-X
Dwellings6
ZoningOB
Sq Footage2,768
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,400
17%
Improvement Value:$240,800
83%
Total Assessment$290,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,208+8.1%
2024$14,995+2.5%
2023$14,626-2.3%
2022$14,977+0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$490,000
Sq Ft2,768DeedBook 3260, Page 104Recorded5/5/2022

Property Sale

Sale
$378,000
DeedBook 2186, Page 224

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 1920, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1901