Skip to content

234-236 Belvidere Ave

Washington, NJ 07882

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Sep 25, 2025

Property Information

Block35
Lot41
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description2S-F-X-2UG
Dwellings2
ZoningOB
Sq Footage2,750
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,600
24%
Improvement Value:$142,100
76%
Total Assessment$186,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,427+8.1%
2024$9,647+2.5%
2023$9,410-2.3%
2022$9,636+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft2,750DeedBook 3527, Page 274Recorded9/30/2025

Property Sale

Sale
$229,000
Sq Ft2,750DeedBook 3184, Page 206Recorded8/5/2021

Property Built

Built

Year Built: 1900