Skip to content

284 Belvidere Ave

Washington, NJ 07882

Built 1900

Last Sale Price
$108,000
Last Sale Date
May 26, 1988

Property Information

Block35
Lot46
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-1UG
Dwellings1
ZoningI
Sq Footage2,214
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,200
27%
Improvement Value:$118,700
73%
Total Assessment$162,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,098+8.1%
2024$8,417+2.5%
2023$8,210-2.3%
2022$8,407+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 1090, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 1900