Skip to content

86 Carlton Ave

Washington, NJ 07882

Built 1908

Last Sale Price
$107,000
Last Sale Date
Jul 10, 1984

Property Information

Block6
Lot17
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class18
Description2SF-L-2UG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,180
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
26%
Improvement Value:$158,600
74%
Total Assessment$213,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,930+8.1%
2024$11,037+2.5%
2023$10,765-2.3%
2022$11,024+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 872, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1908