Skip to content

170 N Lincoln Ave

Washington, NJ 07882

Built 1990

Last Sale Price
$179,900
Last Sale Date
May 14, 2001

Property Information

Block6
Lot68
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class18
Description1S-F-L
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,536
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
28%
Improvement Value:$129,400
72%
Total Assessment$179,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,019+8.1%
2024$9,270+2.5%
2023$9,042-2.3%
2022$9,259+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$179,900
DeedBook 1747, Page 72

Property Sale

Sale
$115,500
DeedBook 1405, Page 114

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 1294, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1990