Skip to content

77 N Jackson Ave

Washington, NJ 07882

Built 1905

Last Sale Price
$87,000
Last Sale Date
Mar 4, 2000

Property Information

Block37
Lot11
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description2S-F-X
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage2,012
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,100
36%
Improvement Value:$57,000
64%
Total Assessment$89,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,976+8.1%
2024$4,604+2.5%
2023$4,491-2.3%
2022$4,598+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 1676, Page 179

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 1010, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1905