Skip to content

51a-51b Railroad Ave

Washington, NJ 07882

Built 1910

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Apr 30, 1993

Property Information

Block79
Lot16
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class43
Description2S-F-X-2UG
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage2,010
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,800
38%
Improvement Value:$79,000
62%
Total Assessment$126,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,082+8.1%
2024$6,552+2.5%
2023$6,391-2.3%
2022$6,544+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 1313, Page 305

Property Built

Built

Year Built: 1910