Skip to content

224 Belvidere Ave

Washington, NJ 07882

Built 1901

Last Sale Price
$78,000
Last Sale Date
Jul 8, 2011

Property Information

Block35
Lot39
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description2S-F-X
Dwellings2
ZoningOB
Sq Footage1,998
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,800
29%
Improvement Value:$102,400
71%
Total Assessment$145,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,109+8.1%
2024$7,502+2.5%
2023$7,318-2.3%
2022$7,494+0.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 2386, Page 241

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 1901, Page 117

Property Sale

Sale
$3,500
DeedBook 1644, Page 317

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 1264, Page 331

Property Built

Built

Year Built: 1901