Skip to content

100 Flower Ave

Washington, NJ 07882

Built 1972

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
May 5, 2016

Property Information

Block44
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description1S-F-S-1AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,590
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,200
34%
Improvement Value:$102,000
66%
Total Assessment$155,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,668+8.1%
2024$8,019+2.5%
2023$7,822-2.3%
2022$8,010+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,590DeedBook 2684, Page 341Recorded5/16/2016

Property Sale

Sale
$297,000
DeedBook 2119, Page 127

Property Sale

Sale
$129,500
DeedBook 1573, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1972