Skip to content

17 Mckinley Ave

Washington, NJ 07882

Built 1967

Last Sale Date
Sep 1, 2020

Property Information

Block49
Lot1
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class18
Description1S-AL-2
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,964
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,400
27%
Improvement Value:$130,900
73%
Total Assessment$179,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,764+8.3%
2024$9,014+2.6%
2023$8,787-2.4%
2022$9,004+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1967