Skip to content

17 Valley View Terrace

Washington, NJ 07882

Built 1960

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Jan 22, 1993

Property Information

Block41
Lot11
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,948
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,200
35%
Improvement Value:$89,100
65%
Total Assessment$137,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,668+8.1%
2024$7,094+2.5%
2023$6,920-2.3%
2022$7,086+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 1301, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1960