Skip to content

100 Van Buren St

Washington, NJ 07882

Built 1930

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
May 15, 1989

Property Information

Block56
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description1S-CB-F-2UG
Dwellings1
ZoningB1
Sq Footage1,216
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,700
34%
Improvement Value:$62,300
66%
Total Assessment$95,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,306+8.1%
2024$4,909+2.5%
2023$4,788-2.3%
2022$4,903+0.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$450,000
DeedBook 1146, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1930