Skip to content

92 Carlton Ave

Washington, NJ 07882

Built 1935

Owner
---
Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jan 19, 2026

Property Information

Block6
Lot14
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1S-S-F-1AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,288
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,600
39%
Improvement Value:$78,900
61%
Total Assessment$129,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,233+8.1%
2024$6,691+2.5%
2023$6,527-2.3%
2022$6,684+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,288DeedBook 3550, Page 158Recorded1/15/2026

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 1448, Page 113

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook 1064, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1935