Skip to content

3 Mckinley Ave

Washington, NJ 07882

Built 1930

Last Sale Date
Oct 16, 1990

Property Information

Block54
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-L
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,268
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,200
34%
Improvement Value:$91,700
66%
Total Assessment$138,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,758+8.1%
2024$7,177+2.5%
2023$7,001-2.3%
2022$7,169+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 1207, Page 348

Property Sale

Sale
$97,500
DeedBook 1107, Page 313

Property Built

Built

Year Built: 1930