Skip to content

31 Mckinley Ave

Washington, NJ 07882

Built 1970

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jan 4, 2024

Property Information

Block50
Lot6
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class18
Description1S-F-2
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,789
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,600
27%
Improvement Value:$130,500
73%
Total Assessment$179,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,003+8.1%
2024$9,254+2.5%
2023$9,027-2.3%
2022$9,243+0.1%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$385,000
Sq Ft1,789DeedBook 3404, Page 32Recorded2/1/2024

Property Sale

Sale
$313,000
Sq Ft1,789DeedBook 3164, Page 85Recorded6/1/2021

Property Sale

Sale
$269,900
DeedBook 1940, Page 171

Property Sale

Sale
$141,900
DeedBook 1616, Page 175

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 1250, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1970