Skip to content

23 Gibson Place

Washington, NJ 07882

Built 1910

Last Sale Date
Feb 10, 2009

Property Information

Block59
Lot1
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-2UG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,653
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,900
28%
Improvement Value:$114,300
72%
Total Assessment$159,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,891+8.1%
2024$8,226+2.5%
2023$8,024-2.3%
2022$8,216+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 2251, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1910