Skip to content

31 Prosper Way

Washington, NJ 07882

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 14, 2014

Property Information

Block59
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description1S-B-R-1AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,092
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,600
27%
Improvement Value:$139,600
73%
Total Assessment$190,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,623+8.1%
2024$9,828+2.5%
2023$9,586-2.3%
2022$9,816+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 1681, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1966