Skip to content

25 Presidential Drive

Washington, NJ 07882

Built 1959

Last Sale Price
$71,000
Last Sale Date
Nov 22, 2000

Property Information

Block72
Lot8
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,800
45%
Improvement Value:$62,000
55%
Total Assessment$111,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,244+8.1%
2024$5,777+2.5%
2023$5,635-2.3%
2022$5,770+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$71,000
DeedBook 1720, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1959