Skip to content

121 Harding Drive

Washington, NJ 07882

Built 1957

Last Sale Price
$212,500
Last Sale Date
Apr 12, 2018

Property Information

Block72
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-1AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,673
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,600
30%
Improvement Value:$120,900
70%
Total Assessment$172,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,634+8.1%
2024$8,913+2.5%
2023$8,694-2.3%
2022$8,903+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$212,500

From:

To:

Sq Ft1,673DeedBook 2850, Page 246Recorded4/13/2018

Property Built

Built

Year Built: 1957