Skip to content

17 Presidential Drive

Washington, NJ 07882

Built 1959

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Jul 7, 2023

Property Information

Block72
Lot12
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-1AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage925
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
42%
Improvement Value:$71,800
58%
Total Assessment$122,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,858+8.1%
2024$6,345+2.5%
2023$6,189-2.3%
2022$6,338+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000
Sq Ft925DeedBook 3367, Page 12Recorded8/11/2023

Property Sale

Sale
$199,900
DeedBook 1984, Page 311

Property Built

Built

Year Built: 1959