Skip to content

81 Railroad Ave

Washington, NJ 07882

Built 1910

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Mar 28, 2023

Property Information

Block79
Lot25
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description2S-F-X
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage2,000
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,100
40%
Improvement Value:$65,000
60%
Total Assessment$108,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,037+8.1%
2024$5,586+2.5%
2023$5,448-2.3%
2022$5,579+0.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft2,000DeedBook 3338, Page 329Recorded4/6/2023

Property Sale

Sale
$127,500
DeedBook 2295, Page 81

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 1602, Page 300

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 976, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1910